Egzotyczny instrument perkusyjny

Miłośnicy instrumentów perkusyjnych mają do wyboru wyjątkowo dużo rodzajów instrumentów. Do gry na niektórych z nich używa się dodatkowych przyrządów, którymi mogą być na przykład pałeczki, jak chociażby w przypadku tradycyjnej, pełnej perkusji. Na niektórych jednak gra się samymi dłońmi, jak na djembe.

Czym jest djembe?

Tradycyjny, bardzo stary afrykański bęben. W skrócie tak właśnie opisać można ten instrument. Pochodzi on z Afryki, gdzie wciąż jest najpopularniejszy, jednakże również w Europie i w innych częściach świata zyskał na popularności. Djembe zwykle jest niewielkich rozmiarów. Ten instrument perkusyjny posiada jedną membranę. Co ciekawe, lecz niezbyt zaskakujące zważając na region pochodzenia instrumentu, membrana przesadnie zrobiona jest ze zwierzęcej skóry. Najtańszym i obecnie po prostu najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie skóry koziej. Jednakże, dawniej, gdy nikt nie zważał na zagrożone gatunki zwierząt, ażeby tworzyć membrany do djembe zabijano również antylopy.

Wybór najlepszego djembe

Jak już wspomniano, pomimo iż pierwotnie djembe dostępne było jedynie w Afryce, dzisiaj można je kupić w sklepach perkusyjnych na całym świecie. Jednakże, jak trafić na wysokiej jakości instrument?

Niewątpliwie, należy przede wszystkim zwracać uwagę na to z czego skonstruowano bęben afrykański. Najważniejsza zawsze jest oczywiście membrana. Jak wspomniano, zwierzęca skóra to najlepszy materiał, jeśli chodzi o membranę tego instrumentu. Jednakże, niektórzy producenci wykorzystują sztuczne tworzywa, których zamontowanie jest najzwyczajniej po prostu o wiele tańszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz