Ochrona słuchu młodego perkusisty

Granie na instrumentach to marzenie wielu ludzi. Opanowanie sztuki wydobywania dźwięku np. z fortepianu, czy też skrzypiec jest zadaniem stosunkowo trudnym, wymagającym wielu miesięcy nauki i ćwiczeń, pozwalających na wyuczenie się odruchów z tym związanych. Nie mniej wymagającym instrumentem jest wbrew pozorom perkusja. Co więcej niesie młodym adeptom sztuki grania na niej pewne zagrożenia, związane ze słuchem.

Istota sprawy opiera się o ilość decybeli generowanych przez perkusję oraz o częstotliwość występowania tych dźwięków, wynikającą chociażby z dużej ilości elementów nawet podstawowego zestawu perkusyjnego. Szybkie, systematyczne wydawanie dźwięków z poszczególnych bębnów i talerzy powoduje powstawanie ściany dźwięku, która może ogłuszyć nawet osoby dość daleko stojące od perkusji, a co dopiero mówić o osobie, która na niej bezpośrednio gra.

Najbardziej narażeni na tego typu zagrożenia są najmłodsi, którzy zapragnęli nauczyć się gry na perkusji. Takie osoby powinny niezbędnie wykorzystywać słuchawki wygłuszające dla dzieci, w celu odizolowania narządu słuchu od szkodliwych dźwięków pochodzących z perkusji.

Warto pamiętać, że tego typu dźwięki szkodzą nawet długoletnim perkusistom, a co dopiero mówić o dzieciach. Z tego też powodu zakup słuchawek wygłuszających dla dzieci powinien być kolejnym ruchem po nabyciu zestawu perkusyjnego. Pozwoli to ochronić to, co w przypadku dzieci jeszcze nie do końca się wykształciło, czyli wyraźny słuch.