Metronom to przyrząd, który w muzyce znany jest już od bardzo dawna i jest on bardzo chętnie stosowany. Metronom idealnie pomaga gitarzystom lub perkusistom podczas prób, aby mogli dobrze wyczuć, w którym momencie taktu aktualnie się znajdują.
Co to dokładnie jest metronom?
Metronom lub inaczej miaromierz lub taktomierz to urządzenie mechaniczne lub elektroniczne, które służy do podawania tempa utworu muzycznego. Najczęściej i najchętniej używa się go podczas ćwiczeń, a także podczas komponowania kolejnych utworów. Metronom mechaniczny został wynaleziony i opatentowany w 1816 roku przez J.N. Malzla. Jego starsze wersje posiadały drewnianą obudowę w kształcie ściętego ostrosłupa, jednak na początku XX wieku do jego produkcji zaczęto stosować plastik lub ebonit. Jest on zbudowany na bazie mechanizmu zegarowego, który napędzany jest sprężyną, a także jest wyposażony w wystające do góry wahadła stanowiące jednocześnie skalę, po której przesuwa się ciężarek umieszczany przy zadanej wartości tempa.
W jaki sposób odczytuje się metronom?
Skala metronomu wycechowana jest od 40 do 208 wychyleń wahadła na minutę – odpowiada to współcześnie stosowanej mierze uderzeń na minutę czyli BPM (z ang. beats per minute). Wahadło przechodząc przez środek urządzenia wydaje charakterystyczny, dość głośny stuk. Obecnie na rynku można znaleźć również modele wyposażone dodatkowo w dzwonek, który akcentuje co drugie, co trzecie lub co czwarte uderzenie. Urządzenie to przetrwało do obecnych czasów w praktycznie niezmienionej formie, choć obecnie częściej korzysta się z jego elektronicznych odpowiedników.