Odpowiednia pielęgnacja płyt winylowych

Płyta winylowa a płyta CD różnią się pomiędzy sobą właściwie wszystkim. Nie tylko rozmiarem, kolorem, czy też wagą, lecz również kwestiami pielęgnacji. O płytę CD właściwie nie trzeba dbać w żaden sposób. Pielęgnacja płyt winylowych to już jednak nieco bardziej skomplikowane zajęcie, co jednak przez ich fanów odbierane jest jako zaleta, zwiększająca magię i przyjemność słuchania takich płyt.

Odkurzanie płyt winylowych

To, co w największym stopniu zagraża płycie winylowej i o co koniecznie trzeba się martwić podczas jej używania, to osadzający się na jej powierzchni kurz. Jest to rzecz, której naprawdę trudno się pozbyć, dlatego też często fani czarnych płyt przed każdym położeniem jej na gramofonie, dokładnie sprawdzają, jakie jest jej zakurzenie. Dość dobrym rozwiązaniem w takim wypadku jest stosowanie specjalnych, antystatycznych kopert na płyty, które dość skutecznie minimalizują problem zakurzonych winyli.

Mycie płyt winylowych

Mycie płyt winylowych

Czasem jednak zabrudzenie na powierzchni płyty przybiera inną, znacznie bardziej zaawansowaną postać. O czym konkretnie mowa? Jednym z największych zagrożeń dla płyty są pojawiające się od zabrudzenia plamy na jej powierzchni. Często taka sytuacja ma miejsce, jeśli płyta była dłuższy czas przechowywana np. w piwnicy, gdzie obecna wilgoć zrobiła zwyczajnie swoje. Na szczęście usunięcie takiej plamy z powierzchni płyt nie jest specjalnie trudne. Do tego zadania potrzebne będą tylko dwie rzeczy, a mianowicie płyn oraz specjalna, zapinana na płytę szczotka. Po umieszczeniu szczotki na winylu oraz zastosowaniu płynu wystarczy tylko płytę obracać, a plama w ciągu kilku minut powinna skutecznie zejść.