Spojrzenie na popularność albumów muzycznych ABBA

Kiedyś, w roku 1974, istniał ciekawy szwedzki zespół o nazwie ABBA. Ich muzyka i osobowości były wyraźnie różne od siebie i robili wszystko, aby tak było. Mieli czterech wyrazistych członków: Agnetha Fältskog (głos), Benny Anderssen (gitara basowa), Anni-Frid Lyngstad (fortepian i wokal) oraz Björn Ulvaeus (gitara prowadząca). Pierwszy album kwartetu „Invitations” ukazał się 18 listopada 1973 roku.

Dopiero pięć lat później wydali swój drugi album zatytułowany „The Album With The Singing Cowboys”, który obecnie znany jest jako „ABBA Gold”. Kolejne 10 lat zajęło im wydanie następnego albumu zatytułowanego „Super Trouper’s Hits And Other Bigger Ones”, który jest również określany jako „ABBA Super Trouper” lub po prostu „Super Trouper”. Płyty winylowe z ich utworami, jak inne przykłady tego typu albumów znaleźć można w sklepie muzycznym Winylownia.

To był ich ostatni wspólny album, ponieważ rozeszli się w 1983 roku po wydaniu singla zatytułowanego „Does Your Mother Know?”. Minęło 17 lat, odkąd nagrali razem oryginalny album.

Popularność ABBA dzisiaj

ABBA ma dziś kultową popularność, zarówno wśród nowych fanów odkrywających zespół po raz pierwszy, jak i starych fanów odkrywających na nowo ich katalog. Popularność ABBA pod względem tras koncertowych, festiwali muzycznych i streamingu ich muzyki poprzez takie serwisy jak Apple Music i Spotify oznacza, że zespół jest wciąż bardzo istotny, a nawet tworzy nową muzykę.

Popularność ABBA na koncertach i festiwalach jest w dużej mierze napędzana przez nostalgię, ponieważ starsi fani chcą zobaczyć występy zespołu, a młodsi chcą zobaczyć, o co całe to zamieszanie. Zespół grał godne uwagi koncerty na takich festiwalach jak BBC Radio 2 w Glastonbury, Isle of Wight Festival, Reading Festival, Pink Pop Festival i Coachella Festival w Stanach Zjednoczonych, wśród wielu innych.