Trzeci Album Maty – „<33": Droga Krzyżowa Muzyki

Dnia 8 września 2023 roku, światło dzienne ujrzał trzeci studyjny album Maty, zatytułowany „Serce.” To wyjątkowe wydawnictwo wzbudziło ogromne zainteresowanie już przed premierą, ze względu na swoją innowacyjną promocję na platformie Spotify, gdzie miało swój własny Countdown Page. Fani artysty mieli okazję wspólnie z Matą odliczać dni, godziny, minuty i sekundy do długo oczekiwanej premiery płyty.

Album „<33” ma swoje korzenie w niezwykłym procesie wyboru tytułu. Mata zaangażował fanów, prosząc ich o pomysły na nazwę płyty podczas swojego urodzinowego koncertu, który odbył się 14 lipca 2023 roku. Po miesiącu ostatecznie ogłoszono wybrany tytuł, który brzmi „Serce.” Inny zaproponowany przez Michała alternatywny tytuł to „Gołębie Serce,” nawiązujący do składu Gombao 33, gdzie „33” może być interpretowane jako gołębia.

Album „Serce” to zbiór utworów miłosnych, skomponowanych z myślą o wielu różnych osobach, w tym o matce, przyjaciołach i fanach. To również ostatnia płyta Michała wydana po odejściu z wytwórni SBM Label.

Cały album stanowi niezwykłe nawiązanie do 14 stacji Drogi Krzyżowej. Dowodem na to jest fakt, że album zawiera 14 utworów, z dodatkowym utworem bonusowym. Każdy z tych utworów ma swoje tematyczne powiązania z kolejnymi stacjami Drogi Krzyżowej. Przykładem może być dwunasty utwór zatytułowany „I DON’T WANNA DIE,” który odnosi się do dwunastej stacji, gdzie Jezus umiera na krzyżu.

Album kończy się numerem 15, „5 MALIN REMIX (bonus track),” który stanowi muzyczne odniesienie do zmartwychwstania. W tekście tego utworu słyszymy słowa, „Pora znowu latać, muszę w końcu podbić świat,” co może symbolizować wielki powrót i „zmartwychwstanie” Michała.

Te motywy zostają potwierdzone także w dodanych przez Matę „story” na dzień premiery albumu. Każdemu utworowi towarzyszy zdjęcie odwołujące się do konkretnej stacji Drogi Krzyżowej, co dodaje głębi i znaczenia całemu albumowi „Serce.”