Jak czytać nuty na perskusję?

Każdy instrument muzyczny posiada specjalne zapisy nutowe. Tak samo jest w przypadku zestawu perkusyjnego. Zasada jest podobna, jednak inaczej prezentują się nutki graficzne. Jak wygląda taki zapis? Jak czytać nuty na perkusję? O czym pamiętać

Nuty na perkusję

Na początku pięciolinii jest umieszczany klucz, który wskazuje, że dane nuty są na konkretny instrument. Perkusja posiada klucz w postaci dwóch pionowych grubych kresek, jakie przebiegają od 2 do 4 linii na pięciolinii. Rozczytywanie nut nie jest skomplikowane i każdy może przyswoić taką wiedzę. Cały zestaw perkusyjny rozłożony jest na kilka elementów:

  • bęben duży,
  • tom-tom duży, średni i mały,
  • werbel,
  • Hi-hat,
  • talerz ridowy i crashowy.

Zestaw podstawowy można jeszcze urozmaicić o talerz splash i cow-bell. 

Jak czytać nuty na perkusję?

Warto zauważyć, że każdy wyżej wymieniony zestaw perkusyjny jest umieszczany na innej linii na pięciolinii. Liczenie odbywa się od dołu, przy czym trzeba mieć na uwadze to, że pomiędzy liniami są umieszczone pola z nutami. Czytanie nut jest związanie z traktowaniem zestawu jako szeregu poszczególnych elementów, gdzie każdy z nich ma swoje miejsce na linii.

Rozpoczynając przyswajanie tej nauki, warto postawić na najbardziej podstawowe elementy – bęben basowy, werbel i hi-hat. Bez tych części perkusja nie ma prawa bytu. Pozostałe dodatki wzbogacają całość brzemienia.

Perkusja to unikalny instrument, który wyróżnia się głębią muzyki. Utalentowane muzycznie osoby chętnie sięgają po ten instrument, który jest często spotykany na koncertach.