Podstawowe informacje o cajonie

Każdy ma świadomość, że istnieje wiele rodzajów instrumentów, za najbardziej popularne należy uznać te powszechnie używane przez znane zespoły muzyczne czyli gitary, basy, keyboardy, czy perkusje. Niewiele osób wie, że istnieje bardzo interesujący instrument, który został stworzony przez afrykańskich niewolników. Mowa o cajonie (z hiszp. kahon).

Budowa instrumentu

wyjątkowe brzmienie cajonuZazwyczaj instrument ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 50×30 cm. Wykonuje się go z cienkiego drewna lub sklejki, której grubość nie powinna przekraczać 1,5 cm. Jedna ze ścian jest sporo cieńsza, dodatkowo w tylnej ścianie cajonu jest wycięty otwór o średnicy 10-12 cm. Cienka ścianka, nazywana czołową, ma największy wpływ na brzmienie instrumentu, ponadto często jest pomalowana, pełni zatem funkcję ozdobną.

Wewnątrz cajonu (zobacz tutaj) umocowane są struny, które można stroić. Co ciekawe wiele osób gra na instrumencie siedząc na nim (można siedzieć również za cajonem), dlatego też niektóre modele mają na wierzchu wygodną poduszkę.

Jak wybrać cajon

Osoby chcące kupić ten instrument powinny sobie odpowiedzieć na pytanie, jak dużo pieniędzy mogą na niego przeznaczyć. Każdy, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z grą na cajonie powinien rozważyć zakup instrumentu, którego cena nie przekracza 500 zł. Chcąc mieć możliwość grania na instrumencie o nieco wyższej jakości warto wydać na niego około 800 zł. Oczywiście na rynku można znaleźć także modele o wartości ponad 1500 zł, jednak są to cajony przeznaczone dla profesjonalistów.

Dodaj komentarz