Co to są shakery?

Instrumenty muzyczne towarzyszą człowiekowi od początku jego istnienia, już nawet prymitywne plemion tworzyły muzykę i wynajdowały przedmioty do jej tworzenia. Do jednych z najstarszych należą instrumenty perkusyjne, a to dlatego, że pierwsze próby tworzenia muzyki opierały się na wystukiwaniu określonego rytmu.

Shakery, to instrumenty perkusyjne i jako jedne z pierwszych instrumentów służą właśnie do nadawania rytmu utworowi. Jest raczej pewna kategoria instrumentów niż urządzenie o konkretnym wzorze. Ich nazwa w języku angielskim oznacza dosłownie wstrząsacze i odnosi się do ruchu, w jaki należy wprawić instrument, aby wydał dźwięk.

Polskie grzechotki a shakery
W polskim języku można je nazywać grzechotkami i ta nazwa chyba najlepiej oddaje mechanizm ich działania. Shakery to właśnie grzechotki, które wydają dźwięk na skutek zderzania się wielu małych obiektów we wnętrzu pojemnika, też na skutek ocierania o ten pojemnik, jeżeli są umieszczone na jego powierzchni. Prosta budowa i zasada działania sprawia, że instrumenty tego typu te można znaleźć w bardzo wielu:
• formach,
• barwach.
Dzięki temu zasób ograniczony jest tylko wyobraźnią osoby wykonujący dany instrument. Ponieważ dźwięk shakerów jest raczej dyskretny i niezbyt eksponowany w utworze muzycznym, producenci tych instrumentów starają się przyciągnąć klientów często fantazyjnymi wzorami i barwami shakerów. Dlatego instrument ten choć niepozorny, gra dużą rolę w spektaklu, jaki jest koncert i innego typu przedstawienie muzyczne np. w musicalu.